Predstavljamo projekt: „Partnerstvo za održivo korištenje zajedničkih morskih resursa”.
Jadransko more je opće prihvaćeno kao jedan od najvrjednijih resursa Republike Hrvatske. Ribarstvo i turizam su gospodarske grane koje direktno ovise o zdravlju morskog okoliša i osiguravaju značajne izvore prihoda, ali istovremeno predstavljaju i potencijalnu opasnost za morski okoliš i bioraznolikost.
Postoje razni načini zaštite morskog okoliša, uključujući svima poznate nacionalne parkove ili parkove prirode, ali i mreže zaštićenih područja, među kojima je vjerojatno najpoznatija NATURA 2000.
Opći cilj projekta je zaštita bioraznolikosti Jadranskog mora s posebnim naglaskom na NATURA 2000 područja Primorsko-goranske, Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije kroz partnerski pristup svih dionika. Kako bismo postigli ovaj opći cilj, definirali smo i pojedinačne ciljeve, a to su:
1. ojačani kapaciteti svih partnerskih organizacija za daljnje umrežavanje i sudjelovanje u zaštiti prirode i okoliša
2. motiviranost i osposobljenost lokalnih dionika za primjenu principa održivosti i sudjelovanje u procesima donošenja odluka i
3. stvaranje partnerstva između OCD-a, javnih ustanova za upravljanje zaštićenim područjima, lokalnih dionika i javnosti.
U svrhu postizanja navedenih ciljeva osmišljene su i konkretne projektne aktivnosti koje će se provoditi u tri županije:
1. Specijalizirani treninzi za projektne partnere s ciljem razmjene iskustava, jačanja kapaciteta i produbljivanja suradnje
2. Radionice za lokalne dionike (ronilački centri, iznajmljivači plovila, brodari/izletnici, ribari, vlasnici zemljišta u zaštićenim područjima) s ciljem podizanja svijesti, osposobljavanja za implementaciju principa održivosti u svakodnevnom poslovanju i sudjelovanje u procesima donošenja odluka
3. Kampanja podizanja svijesti javnosti s ciljem uključivanja građana u zaštitu mora i pridobivanja podrške javnosti za provođenje mjera zaštite. Ova kampanja uključuje izradu informativno-edukativnih brošura i letaka, te web stranica i aplikacije za „pametne telefone” koji će služiti kao platforma za povezivanje svih zainteresiranih dionika
Nosioc projekta je Institut Plavi svijet (Veli Lošinj), a projektni partneri su Plavi svijet Vis (Vis), udruga Argonauta (Murter), javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjima Primorsko-goranske županije Priroda (Rijeka) te javna ustanova Nacionalni park Kornati (Murter). Realizacija projekta je započela u rujnu 2014, a trajat će ukupno 18 mjeseci. Ukupna vrijednost projekta je 115 298,60 EUR, od čega je 88 203,43 EUR financirano od strane Europske unije, a 15 565,31 EUR sufinancirano od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske putem IPA 2011 programa.