RADIONICA NA TEMU MOGUĆNOSTI PARTICIPATIVNOG UPRAVLJANJA I PLANIRANJA RAZVOJA OPĆINE MURTER-KORNATI (2/3).

Datum objave: 8. studenoga, 2021.

Participativna radionica “Participativno upravljanje – prostorno planiranje i planiranje razvoja lokalne zajednice Općine Murter – Kornati” u sklopu projekta JEDRO (podaktivnost 1.6.4.) održana je u petak 5. studenoga 2021. s početkom u 10,00 sati. S obzirom na epidemiološku situaciju, radionica se održala online putem platforme Zoom. Sudionici radionice bili su predstavnici organizacija civilnog društva, Općine Murter-Kornati te drugih javnih ustanova.

U prvom dijelu radionice prof. dr. sc. Josip Faričić s Odjela za geografiju i prorektor Sveučilišta u Zadru ukazao je na važnost prostornih resursa zajednice te opasnosti njihovog prekomjernog i neprimjerenog korištenja. Prostor je dragocjen resurs koji čine različite prirodne, kulturne i druge društvene i gospodarske sastavnice. Međutim, prilikom korištenja prostor često postaje područje višestrukih kontakata i konflikata. Osim toga, pristup korištenju prostora varira od ekstremno zaštitničkoga u odnosu prema prirodnoj i kulturnoj baštini, do ekstremno utilitarnoga i totalno eksploatacijskog. Iz toga se razloga prostor često poima kao opće dobro u kojemu se bezuvjetno ili uvjetno treba svima osigurati pravo uživanja i prostor kao privatno dobro u kojemu se mogu prakticirati isključivo partikularni (vlasnički, sektorski) interesi. S obzirom na navedeno i u okolnostima lošega zakonodavnog okvira i nadzora, u prostoru se često javljaju pojave prekomjernoga i neprimjerenog korištenja prostora. To posebno dolazi do izražaja u atraktivnom prostoru obale i pripadajućega morskog prostora pri čemu se javljaju različiti oblici uzurpacija i degradacije, te trajne devastacije brojnih sastavnica prirodne i kulturne baštine. Stoga je nužno promišljeno planirati i planirano provoditi one mjere i aktivnosti koje će holistički pristupati prirodnoj i kulturnoj baštini kao resursnoj osnovi i prostornom identitetu. Također, prilikom implementacije razvojnih politika potrebno je utvrditi kapacitet nosivosti prostora, i to prema načelima održivog razvoja koji najčešće ostaje deklarativna fraza, a pogubnost njezinoga površnoga i fingiranog korištenja najbolje se očituje u malim i osjetljivim prostornim mehanizmima. Zbog svega navedenoga potrebno je u većoj mjeri prakticirati načelo (iskrene, a ne deklaratorne) participativnosti različitih dionika kako bi se izbjegla marginalizacija lokalnog stanovništva i skrb o javnom dobru nasuprot partikularnim interesima onih dionika koji prostor promatraju usko sektorski, s naglašenim pragmatičnim predznakom (u obalnom prostoru to se osobito odnosi na turizam i marikulturu), pri čemu su dostupnost te zaštita okoliša i kulturne baštine posve zanemareni. Ovakav pristup poimanja prostora izazvao je zanimljivu, konstruktivnu i dugu raspravu među sudionicima.

Nakon kratke pauze doc. dr. sc. Tomislav Klarin, s Odjela za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru održao je radionicu planiranja razvoja temeljenog na suradničkom vodstvu i višedioničkom (participativnom) upravljanju. Uvodno razmatranje i praktični primjeri poslužili su sudionicima da grupno zajednički utvrde stanje u lokalnoj zajednici Općine Murter – Kornati. Pri tome su koristili SWOT analizu kao analitički alat. Iz nje su mogli vrlo jasno utvrditi mogućnosti i ograničenja razvoja, ali i različite smjerove razvoja koji se zatim definiraju kao razvojni (dugoročni i kratkoročni) ciljevi. S obzirom na navedeno, valja naglasiti kako je iz analitičkog i perspektivnog dijela moguće utvrditi zajedničke vrijednosti razvoja integriranih u zajedničku misiju i viziju. Međutim, sve to treba jasno i snažno korelirati s postavljenim ciljevima, što nije jednostavno. S obzirom na ograničeno vrijeme, sudionici su temeljem SWOT analize postavili jedan razvojni cilj koji se može razraditi na različitoj razini – dugoročno kao strateški cilj i kratkoročno operativno kao mjera koja doprinosi strateškom dugoročnom cilju. Cilj je razrađen i operacionaliziran sa svim potrebnim elementima mjerenja i praćenja (aktivnosti, pokazatelji, nositelji, korisnici i dr.). Radionica je zadovoljila potrebe sudionika, ali je još više ukazala na složenost procesa planiranja, mjerenje i praćenja razvoja, koji zahtijevaju specifična stručna i praktična znanja iz menadžmenta.

Imajući u vidu sve izneseno i povratne informacije sudionika na radionici, može se zaključiti kako je u budućnosti potrebno promišljati o podizanju znanja i kompetencija svih relevantnih dionika uključenih u razvojne procese, i to u smjeru planiranja, upravljanja i gospodarenja prostorom, te planiranja, mjerenja i praćenja razvoja lokalne zajednice.

Recommended to read.


Argonauta je član.

Hrvatski otočni proizvod
LAGUR Galeb
More 249
Partnerstvo za more
Youth and environment Europe
Zeleni forum



Argonauta manages, updates and presents:

Eko patrola »

Extracurricular educational program for sustainable development

Colentum »

Archaeological Park Colentum

Sea is life »

International volunteers blog

Jedro.eu

Adriatic cross-sectoral educational and community center for sustainable development of the island