ZAVRŠETAK PROJEKTA TANGRAM OBILJEŽEN KONFERENCIJOM U MONZI – REKAPITULACIJOM AKTIVNOSTI I POGLEDOM U BUDUĆNOST ADRION PROGRAMA.
Ukupno 10 partnerskih organizacija iz 7 zemalja, kreiralo je 9 lokalnih akcijskih planova i jedan opsežan transnacionalni akcijski plan, te naposljetku na svojim područjima realiziralo 9 konkretnih pilot akcija koje se tiču javnih parkova i vrtova. Sve su to glavni rezultati projekta TANGRAM, čiji je kraj nakon 3 godine obilježen završnom konferencijom na sjeveru Italije. Općina Monza je ondje, u velebnoj Villi Reale iz 18. stoljeća, u ulozi vodećeg partnera ugostila ostale organizacije, ali i predstavnike ADRION programa i srodnih EU projekata – WOOL i ADRIONET.
Kao što je poznato, na projektu TANGRAM jedan od partnera je bila i Udruga za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonauta, koja je njegovom provedbom obogatila turističku ponudu otoka Murtera. Naime, u okviru tog projekta je na brdu Raduč osvanula jedinstvena izložba priča i anegdota, uspostavljen je park podvodnih skulptura, dok je naposljetku kreirana i turistička web stranica sa srodnom aplikacijom, koja će uskoro biti i detaljnije predstavljena javnosti. Na završnoj konferenciji u Monzi, Argonautu je predstavljala Sanja Đurman, zajedno s vanjskim suradnicima iz Symbola, osječke tvrtke zaslužne za realizaciju svih pilot akcija na Murteru.
Nastavak provođenja aktivnosti
– Projekt TANGRAM postavio je temelje za suradnju i valorizaciju kulturne i prirodne baštine uz pomoć parkova i vrtova u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sloveniji, Grčkoj, Albaniji i Italiji. Ciljevi su bili povećanje kapaciteta i uključivanje lokalnog stanovništva u razvoj strategija, koje ćemo i nakon završetka zajedno nastaviti provoditi, u promociji rastućih turističkih destinacija u okviru programa IPA ADRION, a u sklopu klastera s projektima WOOL, koji vunu stavlja u fokus održivog turizma, te projekta ADRIONET, koji se bazira na povezivanju autentičnih sela u transnacionalnu mrežu – ukazala je Giulia Righetti, koordinatorica projekta TANGRAM, čestitajući svim partnerima na uspješnoj realizaciji pilot akcija, koje ostaju kao trajna vrijednost cijelog projekta.
Na konferenciji je bilo riječi i o budućnosti IPA ADRION programa, kojemu se sada pridružuju Sjeverna Makedonija i San Marino, a uz budžet od 160 milijuna eura u razdoblju do 2027. godine, glavni prioriteti će biti kulturna i kreativna industrija, zelena rješenja i očuvanje okoliša, održivo upravljanje resursima i infrastrukturom, te kružna ekonomija bazirana na pametnim rješenjima. Srećom, djelovanje udruge Argonauta je već u potpunosti usmjereno tim ciljevima, stoga će itekako opet biti podobna za sudjelovanje u EU projektima koji se tiču poboljšanja života u zajednici.
Pilot akcije na svakom području
Za kraj, podsjetimo da su u okviru projekta TANGRAM, uz aktivnosti Argonaute i istraživanja Sveučilišta Vlora (Albanija), na brdu Kranj (Slovenija) razvijene turističke rute koje su povezane s bioraznolikosti i lokalnim proizvodima, u Banja Luci (BIH) su postavljene info ploče i GIS mape koje pojašnjavaju 7 novih edukativnih staza, u Banatu (Srbija) su u funkciji 4 info točke, dok je u Parku prirode Cervija (Italija) u uporabu ponovno u funkciju stavljen park za djecu i obitelj, s motivima ptičjih gnijezda. Nove rute su uspostavljene i u Novoj Gorici (Slovenija), u šumi Panovec, dok je Razvojna agencija u Eviji (Grčka) razvila mobilnu aplikaciju i virtualnu rutu, a nove virtualne rute su bile zastupljene i u Nišu (Srbija), na Niškoj tvrđavi, te u samoj Monzi, na području cijele Ville Reale, koja se proteže na čak 700 hektara. Virtualni doživljaj Ville Reale, su na kraju konferencije dobili i svi sudionici, korištenjem nove virtualne rute, ali i već postojeće InReale virtualne rute, koja je povijest najvećeg zatvorenog parka u Europi donijela nadohvat ruke.
****
Projekt „TANGRAM – Transnational parks and Gardens Resources in Adriatic and Ionian tourist Marketplace“, provodi Udruga za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonauta. Projekt sufinancira Europska Unija u okviru programa prekogranične suradnje INTERREG ADRION Adriatic-Ionian programa, iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR). Ukupna vrijednost projekta je 1.645.945,00 eura, a trajanje od 02.01.2020. do 31.01.2023. Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Udruge za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonauta.