Finalna verzija igre “Proactive Ecoland”.
Imala sam priliku dva puta sudjelovati u igranju igre Proactive Ecoland; prvi put tijekom razmjene mladih „Moving For Mental Health“ u Šibeniku, a drugi put tijekom ProActive Ecoland TC-a u Virratu u Finskoj. Ova dva puta bila su različita u nekoliko pogleda. U Šibeniku je igra bila još u fazi eksperimentalnog testiranja, što znači da smo koristili prototip. S druge strane, u Finskoj je igra finalizirana, pa smo mogli doživjeti završnu verziju izgleda igre koji je bio šareniji i zabavniji. Doista, iskustvo igranja odmah je bilo zabavnije i interesantnije. Nadalje, skupine sudionika bile su različite: prva je uključivala mlade Europljane, uglavnom studente, dok su drugu činili stariji sudionici koji su zaposleni kao edukatori, profesori, učitelji i ostalo.
Oba puta sudjelovalo je između 20 i 30 sudionika, podijeljenih u podskupine koje su predstavljale različite aktere u društvu poput građana, političara, medija, javnih službi, privatnog sektora i nevladinih udruga. Ja sam prvi put bila u ulozi građana, a drugi u ulozi nevladinih organizacija. Svaka grupa je na početku dobila opis svoje uloge u društvu kao i popis svojih odgovornosti i resursa, što je olakšalo utjelovljenje dodijeljene nam uloge. Suočili smo se s rješavanjem raznih konkretnih problema kao što su onečišćenje oceana mikroplastikom, nedostatak zelenih površina u urbanim područjima ili štetni utjecaji industrije brze mode.
Bilo je vrlo zanimljivo razumjeti odgovornosti svake skupine u ovim ekološkim izazovima. Ovo iskustvo igranja igre Proactive Ecoland svakako pomaže boljem razumijevanju stvarnosti klimatskih promjena i razumijevanju što možemo očekivati od različitih aktera u društvu u smislu zahtjeva za promjenama. Sama igra je zadivljujuća jer pokreće raspravu između različitih grupa, a cilj joj je dobrobit svih uloga, odnosno svih ljudi. To je izvrstan način razvijanja komunikacijskih vještina, budući da druge skupine nisu svjesne naših resursa za rješavanje zadanog problema. Osim toga, s obzirom na to da postoji ograničenje broja resursa koje netko može koristiti, zanimljivo je primijetiti da moramo istovremeno razviti individualnu strategiju za obranu interesa naše grupe, dok razmatramo opću strategiju za opće dobro, jer svi zajedno ili pobjeđuju ili gube. Ova dinamika odražava realnu složenost stvarnosti.
Osim toga, mislim da je to izvrstan način da shvatimo kako se više uključiti u ekološku tranziciju. Identificirajući se sa skupinom na temelju našeg stvarnog položaja u društvu, možemo procijeniti svoje odgovornosti i razmotriti kako možemo pridonijeti promjeni.
A za tinejdžere ovo može biti posebno poučno u određivanju kojim se sektorom žele baviti u svom budućem životu i koje su im mogućnosti djelovanja dostupne u tim različitim područjima.
Juliette Dutemple, ESS volonter
*projekt „ProActive EcoLand“ financiran je od programa Erasmus Plus strateškog partnerstva na kojem je naša udruga Argonauta partner.