Argonauta sudjelovala u nacionalnom TCA treningu u Splitu “Misli veliko, počni malo”.
Od 8. do 11. listopada u Splitu je održan nacionalni TCA trening “Misli veliko, počni malo”, koji je okupio predstavnike organizacija aktivnih u radu s mladima i omogućio im prostor za produbljivanje znanja i vještina u organizaciji projekata mobilnosti. Kao panelistica na panelu u sklopu ovog treninga, ispred udruge Argonauta imala sam priliku podijeliti našu perspektivu o prednostima Erasmus+ akreditacije, važnosti usklađivanja potreba lokalne zajednice s potrebama mladih te inovativnim pristupima u ekološkom obrazovanju. – rekla je Ivona Jadrić, razvojna direktorica udruge Argonauta
Naša udruga Argonauta koristi Erasmus+ akreditaciju kao sredstvo za kontinuirano unaprjeđivanje i širenje programa koji povezuju mlade s lokalnim zajednicama kroz razmjenu iskustava, znanja i inovativnih pristupa. Tijekom panela, naglasila sam kako Erasmus+ akreditacija nudi strukturiranu podršku našim dugoročnim projektima, omogućujući da naši ciljevi rastu i razvijaju se zajedno s promjenjivim potrebama mladih i zajednica koje nastojimo unaprijediti. Ovaj oblik podrške osnažuje naš rad u području ekologije, koji je srž Argonautine misije, omogućujući mladima ne samo da doprinesu zajednici nego i da stvore osobni osjećaj odgovornosti prema okolišu.
U raspravi sam istaknula važnost povezivanja potreba lokalne zajednice s interesima mladih kako bi se kreirali programi koji su autentični i prilagođeni konkretnim izazovima i prilikama koje zajednica pruža. Upravo kroz naše projekte primijetili smo da mladi često žele ostvariti pozitivne promjene unutar svojih lokalnih sredina, no često im nedostaju prilike i smjernice. Erasmus+ projekti nam pomažu uvođenjem metodologija koje prepoznaju te interese i oblikuju ih kroz strukturirane aktivnosti – bilo kroz radionice, volonterske akcije ili javne kampanje.
Posebnu pažnju na panelu posvetila sam inovativnosti u transformaciji formalnih metoda poučavanja ekoloških tema u prakse koje su mladima zanimljive i interaktivne. Na primjer, umjesto tradicionalnog predavanja o važnosti očuvanja okoliša, koristimo pristup “učenja kroz rad” koji mlade uključuje u konkretne aktivnosti poput prikupljanja otpada iz mora, izrade edukativnih materijala ili pokretanja eko-inicijativa u lokalnoj zajednici. Na ovaj način mladi se ne samo educiraju o važnim ekološkim temama, nego i razvijaju vještine koje će im pomoći da budu aktivni građani i budući nositelji promjena.
Sudjelovanje na ovakvim treninzima pruža neprocjenjivu priliku za razmjenu iskustava i umrežavanje s drugim organizacijama, što dodatno doprinosi kvaliteti naših projekata. Vjerujem da će nova znanja i uvidi stečeni na ovom treningu pomoći Argonauti da nastavi razvijati projekte koji ne samo da odgovaraju potrebama mladih već stvaraju dugoročne pozitivne promjene u zajednici.