Mladi dijele svoje iskustvo: “Music for Mental Health”.
Ako vas zanima što se točno radi na razmjenama mladih, kakvi su dojmovi sudionika i zašto bi svi mladi bar jednom trebali iskoristiti priliku međunarodnog iskustva, pročitajte u nastavku što nam je poručila sudionica hrvatskog tima Naomi koja je bila dio razmjene “Music for Mental Health” u Šibeniku od 3. do 11. listopada.
Tko bi pomislio da bi nezaboravno internacionalno iskustvo moglo biti samo sat vremena udaljeno od kuće? To se upravo dogodilo meni tijekom “Glazbe za mentalno zdravlje” razmjene mladih u Šibeniku, gdje je 34 sudionika iz 6 zemalja okupljeno na tjedan dana povezivanja, kreativnosti i kulturnog otkrivanja.
Ono što me privuklo ovom projektu je njegov fokus na glazbu i mentalno zdravlje, dvije stvari za koje sam duboko strastvena. Glazba je oduvijek bila snažna sila u mom životu, pomažući mi da izrazim emocije i povežem se s drugima, dok je mentalno zdravlje nešto što nastojim njegovati, kako za sebe, tako i za ljude oko sebe. Ovaj projekt ponudio je rijetku kombinaciju obaju, i nadmašio je sva moja očekivanja.
Kroz interaktivne radionice i aktivnosti naučila sam mnogo više nego što sam očekivala. Skladali smo pjesme, koreografirali plesove i otkrivali kreativnost za koju nismo ni znali da imamo, ili barem ja nisam. I ne, nismo bili iskusni skladatelji ili koreografi, već improvizatori koji su se osjećali sigurno jedni s drugima. Unatoč tome što smo se tek upoznali, međunarodni timovi u koje smo bili raspoređeni radili su iznenađujuće dobro. Povezali smo se izvan naših nacionalnih timova. Engleski je bio primarni jezik koji smo koristili, ali glazba je bila naša prava veza. Kada su riječi zakazale, glazba je preuzela.
Kao članica hrvatskog tima, imala sam čast biti među prvima koji su vodili radionicu za grupu. Ovo je bila jedna od mnogih vrijednih lekcija koje sam ponijela iz projekta, vještine koje ću nositi u budućnost. Profesionalno mi je to dalo više samopouzdanja i jače komunikacijske vještine. No izvan toga, obogatilo me osobno. Lekcije koje sam naučila ostat će sa mnom daleko izvan ovog jednog tjedna.
Iako smo bili smješteni u prekrasnom obalnom gradu Šibeniku, svake večeri “putovali” smo u novu zemlju kroz interkulturalne radionice koje je organizirao svaki tim. Svaka sesija činila se kao ulazak u svijet nekog drugog. Bilo da smo kušali tursku halvu ili makedonski ajvar, ili učili tradicionalne plesove iz Grčke i Turske, osjećala sam se kao da sam na velikoj turneji po Europi u samo nekoliko dana. Bilo je nevjerojatno vidjeti kako se kultura svih nas oživjela i koliko smo svi bili voljni podijeliti dio sebe s grupom. Sada dijelim ta iskustva sa svojim prijateljima i obitelji, podučavajući ih plesovima koje sam naučila i prepričavajući priče o hranama i tradicijama koje su se činile kao mali darovi svake zemlje.
Poseban trenutak za mene bio je kada sam bila turistički vodič kada smo otišli na izlet u Zadar, moj rodni grad. Imala sam jedinstvenu priliku pokazati svojim novim prijateljima grad, vodeći ih kroz njegove povijesne ulice i uz obalu koja je već dugo moj dom. Bio je to trenutak ponosa i radosti dijeliti ovaj dio sebe s ljudima s kojima sam se u tako kratkom vremenu jako zbližila.
Veliko finale projekta bila je predstava koju smo zajedno stvorili, izraz svega što smo naučili i doživjeli tijekom tjedna. Bilo je nevjerojatno vidjeti kako smo, unutar samo nekoliko sati, uspjeli okupiti nešto tako koherentno, prekrasno i smisleno. Proces zajedničkog rada, improvizacije i povjerenja u kreativnost jedni drugih bila je snažna potvrda koliko možemo postići kada dijelimo zajednički cilj. Glazba nas je ujedinila, a u toj predstavi naša kolektivna energija je došla do izražaja.
Projekt je trajao samo tjedan dana, ali će uspomene trajati cijeli život. Biti okružena tako nevjerojatnim ljudima, uz glazbu kao našu stalnu pratnju, činilo se kao da sam u Disney filmu, gdje se činilo da je sve moguće i sreća ispunjava svaki trenutak. Nemam sumnje da će prijateljstva koja smo stvorili nastaviti cvjetati, a lekcije koje smo naučili o glazbi, mentalnom zdravlju i povezivanju nastaviti rasti.
– Naomi, sudionica hrvatskog tima
*Projekt je sufinanciran kroz Erasmus+ akreditaciju