Kako pojedinac može doprinijeti dekarbonizaciji?.
Znamo da klimatske promjene utječu na naš cijeli planet – rast prosječnih temperatura, ekstremne vremenske prilike i onečišćeni okoliš jasni su znakovi hitnosti za promjenom. Jedan od glavnih „krivaca“ za klimatske promjene su emisije ugljičnog dioksida (CO2) i drugih stakleničkih plinova (GHG), zbog čega se potreba za dekarbonizacijom nameće kao globalni prioritet. Dekarbonizacija se odnosi na smanjenje ili uklanjanje emisija ugljika iz našeg svakodnevnog života, industrije i poslovanja. U tom smanjenju vlade i svjetski čelnici igraju ključnu ulogu, no ne smijemo ovdje zanemariti niti nas pojedince koji također na to smanjenje možemo značajno utjecati.
Ovaj blog istražuje šest praktičnih načina na koje pojedinci mogu doprinijeti dekarbonizaciji. Prvi je ponovno promišljanje prijevoza. Promet čini oko četvrtinu spomenutih globalnih emisija pa zato odabirom održivijih opcija poput hodanja, vožnje biciklom ili javnog prijevoza možemo značajno smanjiti svoj ugljični otisak. Za one koji moraju voziti, prelazak na električna vozila (EV) odličan je način za smanjenje emisija. EV ne proizvode emisije iz ispušnih cijevi i ako se pune obnovljivom energijom, gotovo su ugljično neutralni. Iako ova vozila još uvijek nisu pristupačna svakom džepu, mnoge vlade nude poticaje poput poreznih olakšica, kako bi električna vozila bila pristupačnija, a uz to postaju sve pristupačnija kako tehnologija napreduje. Uz to, izbjegavanje putovanja zrakoplovom te odabir prijevoza poput vlakova ili autobusa može pomoći u smanjenju emisije ugljika iz letova.
Drugi korak uključuje donošenje održivijih izbora hrane. Proizvodnja životinjskih proizvoda, posebice mesa i mliječnih proizvoda, značajno pridonosi emisiji stakleničkih plinova, a uzgoj goveda proizvodi metan, snažan staklenički plin. Smanjenjem konzumacije mesa i odabirom namirnica biljnog podrijetla poput graha, leće i povrća, pojedinci mogu smanjiti svoj utjecaj na okoliš. Kupnja lokalno proizvedene hrane također smanjuje emisije nastale prijevozom, a smanjivanje bacanja hrane dodatno smanjuje emisije povezane s odlagalištima otpada.
Podupiranje održivih proizvoda i praksi još je jedan način na koji pojedinci mogu doprinijeti dekarbonizaciji. Odabir energetski učinkovitih uređaja, podrška tvrtkama posvećenima održivosti i kupnja kvalitetne robe umjesto jednokratnih predmeta može smanjiti emisije povezane s proizvodnjom i potrošnjom. Smanjenje ukupne potrošnje, ponovna uporaba predmeta i fokusiranje na izdržljive, dugotrajne proizvode načini su smanjenja ugljičnog otiska svakodnevnih kupnji.
Zagovaranje klimatskih mjera četvrti je način doprinosa. Podupiranje proklimatskih politika, kao što su porezi na ugljik ili poticaji za obnovljivu energiju, ključno je za sustavnu promjenu. Održavanje informiranosti, glasanje za osobe koji daju prioritet ekološkim pitanjima i širenje svijesti o važnosti smanjenja emisija može doprinijeti značajnoj promjeni. Dijeljenje znanja, osobito putem društvenih medija, potiče kulturu održivosti u kojoj pojedinci dijele savjete i radnje koje poduzimaju kako bi smanjili svoj ugljični otisak, motivirajući druge da učine isto.
Poticanje obrazovanja djece o okolišnim temama je peta strategija. Poučavanje djece o klimatskim promjenama, važnosti dekarbonizacije i potrebi za održivim navikama može pomoći u usađivanju vrijednosti koje doprinose zelenijoj budućnosti. Kada djeca nauče smanjivati otpad, reciklirati i štediti energiju, prenose te navike u odraslu dob, održavajući način života koji doprinosi zdravijem i održivijem planetu.
Konačno, šesti korak je smanjenje potrošnje energije kod kuće te odvajanje otpada na kućnom pragu, jedan od najjednostavnijih načina za smanjenje emisija stakleničkih plinova. U jednom d sljedećih blogova pisat ćemo upravo o ovoj temi. Ako želite saznati više o ovoj temi, svoj ugljični otisak možete izračunati na ovoj web stranici.
Klimatska kriza i utjecaj klimatskih promjena lako može dovesti do osjećaja tjeskobe, moramo osvijestiti činjenicu da svaki pojedinac ima moć učiniti pozitivnu promjenu. Poduzimajući male, svakodnevne prilagodbe, svi možemo pridonijeti dekarbonizaciji i na taj način značajno smanjiti svoj ugljični otisak. Od usvajanja održivih metoda prijevoza do smanjenja otpada i podrške ekološki prihvatljivim tvrtkama, svaka akcija i poduzimanje se računa. Što se više pojedinaca pridruži ovom „pokretu“, kolektivni učinak bit će značajniji, što će u konačnici dovesti do zdravijeg i održivijeg planeta za buduće generacije. Zato, posvetimo se smanjenju naših emisija, inspirirajmo druge kako bi svi zajedno radili zajedno za zeleniju budućnost nas i naše djece.